Wniosek o urlop na naukę nie może kosztować etatu
Pracodawcy powinni ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji. Należy przez to rozumieć m.in. nieodmawianie bez uzasadnionych przyczyn zgody na korzystanie z formy kształcenia wybranej przez zatrudnionego.
∑ Jestem doktorantem szykującym się do obrony na zasadach przejściowych. W miejscu pracy chciałbym skorzystać z urlopu doktoranckiego. Jaką formę powinien mieć wniosek w tej sprawie? Czy pracodawca może mnie zwolnić na wieść o takim zamiarze? Czy gdyby doszło do takiej sytuacji, mam prawo do ekwiwalentu pieniężnego za czas urlopu doktoranckiego? – pyta czytelnik.
Zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą określają przepisy art. 1031-1036 kodeksu pracy. Natomiast uprawnienia pracowników niebędących nauczycielami akademickimi lub pracownikami naukowymi będących doktorantami określa art. 196 ust. 1 i 2 ustawy z 20...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta